#1 2012-02-25 09:01:39

 szaman

Command Sergeant Major

8344926
Call me!
Skąd: Malbork/Lipinka
Zarejestrowany: 2009-10-30
Posty: 92
Repliki: M16 A1, SIG SAUER cm.122
WWW

FILMY WOJENNE

1920: Bitwa Warszawska (2011)
"1920 Bitwa Warszawska" to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana w 3D. Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy. Obok bohaterów fikcyjnych na ekranie pojawiają się także postacie historyczne: marszałek Józef Piłsudski (Daniel Olbrychski), generał Tadeusz Rozwadowski (Marian Dziędziel), pułkownik Wieniawa-Długoszowski (Bogusław Linda), a także Włodzimierz Lenin i Józef Stalin. Reżyserowi udało się odtworzyć atmosferę lat 20. ukazując wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków. mniej

Essential killing (2010) Essential killing
Nie wiemy, czy jest bojownikiem Al-Kaidy, czy niewinnym człowiekiem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Mohamed, złapany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, zostaje wywieziony do tajnej bazy w Polsce. Udaje mu się uciec z transportu. By przeżyć nie cofnie się przed najokrutniejszą zbrodnią.

Green Zone (2010)
Akcja rozgrywa się podczas pierwszych chaotycznych dni wojny w Iraku, kiedy to nikomu nie można było ufać, a każda decyzja mogła skończyć się nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Podczas prowadzonej przez Stany Zjednoczone okupacji Bagdadu w 2003 roku, starszy chorąży Roy Miller (Damon) i zespół inspektorów wojskowych zostają wysłani w celu odnalezienia broni masowej zagłady, która jak wierzono miała być składowana na irackiej pustyni. Przemieszczając się z jednego zabezpieczonego minami miejsca – pułapki na drugie, żołnierze w trakcie poszukiwania śmiertelnych odczynników chemicznych natykają się na zawiłe próby zatajenia prawdy, które zmieniają cel ich misji. Działając wśród agentów wywiadu kierujących się sprzecznymi motywami, Miller szuka odpowiedzi, które albo zniosą reżim, albo doprowadzą do eskalacji działań wojennych w tym zapalnym rejonie. Znajduje najbardziej zawodną broń - prawdę.

Bękarty wojny (2009) Inglourious Basterds
Akcja filmu rozpoczyna się w okupowanej Francji podczas egzekucji rodziny Shosanny Dreyfus, której dziewczyna jest świadkiem. Egzekucji dokonuje nazistowski pułkownik Hans Landa Shosannie udaje się uciec i wyjechać do Paryża, gdzie jako właścicielka kina przyjmuje nową tożsamość. W innym miejscu w Europie, porucznik Aldo Raine organizuje grupę żydowskich żołnierzy, którzy mają dokonywać aktów zemsty. Do oddziału Raine dołącza niemiecka aktorka i agentka Bridget Von Hammersmark, której misją jest pozbawienie władzy przywódców Trzeciej Rzeszy. Losy tych ludzi zbiegają się pod kinowym afiszem, gdzie Shosanna przygotowuje własny plan zemsty...

Liban (2009) Lebanon
Pierwsza wojna libańska, czerwiec 1982 rok. Grupa żołnierzy piechoty, wspomagana przez czołg, wyrusza, aby przeszukać okolice wrogiego miasta, które zostało zbombardowane przez Izraelskie Siły Powietrzne. Misja okazuje się śmiertelną pułapką.

City of Life and Death (2009) Nanking Nanking
Film opowiada o masakrze nankińskiej. W 1937 wojska japońskie wkroczyły do stolicy Chin. Rozegrał się tam straszliwy dramat. Setki ludzi było zabijanych, gwałconych, rozstrzeliwanych. John Rabe niemiecki dyplomata tworzy na terenie niemieckiej ambasady strefę bezpieczeństwa ,gdzie daje schronienie wielu mieszkańcom Nankinu. Dostaje wkrótce rozkaz odlotu do Niemiec, schronieni ludzie nie są już bezpieczni...

The Hurt Locker. W pułapce wojny (2008) The Hurt Locker
Akcja filmu dzieje się w Iraku i opowiada o dokonaniach elitarnej jednostki saperów. Zmuszeni do niebezpiecznej gry w kotka myszkę w zamęcie wojny, łączą swoje siły, gdyż w miejscu, w którym się znajdują każdy człowiek może się okazać potencjalnym wrogiem, a każdy obiekt - śmiertelną bombą.

Opór (2008) Defiance
Zrealizowana z imponującym rozmachem opowieść o żydowskich partyzantach walczących podczas II Wojny Światowej w lasach Puszczy Nalibockiej, na terenie dzisiejszej Białorusi. Przez kilka lat z powodzeniem wymykali się hitlerowcom, a w sercu puszczy stworzyli świetnie funkcjonującą tajną osadę dla żydowskich uciekinierów.

Cud w wiosce Sant Anna (2008) Miracle at St. Anna
Film opowiada historię żołnierzy z 92 Dywizjonu, którzy walczyli przeciwko nazistom w okolicach Toskanii. Jeden z nich nawiązuje przyjaźń z osieroconym sześcioletnim chłopcem. Scenariusz powstał na podstawie powstał na motywach powieści Jamesa McBride'a pt. "Miracle at St. Anna"

Tunnel Rats (2008) Tunnel Rats
Film opowiada o specjalnej jednostce żołnierzy, których zadaniem jest oczyszczenie z partyzantów wietnamskich tuneli podziemnych.

Na gorąco (2007) Redacted
Film oparty na faktach. Opowiada o gwałcie i morderstwie 15-letniej dziewczynki z Iraku oraz o zabiciu trzech członków jej rodziny przez czterech amerykańskich żołnierzy.
Na dzieło składają się fragmenty wiadomości telewizyjnych na temat tragedii, materiały filmowe z miejsca zdarzenia, a także z procesu sądowego, filmiki z YouTube oraz z wideobloga jednego z żołnierzy.

Znamię Kaina (2007), The Mark of Cain
Rok 2003. Shane Gulliver i Mark Tate, dwaj 18-latkowie, są żołnierzami plutonu armii brytyjskiej, stacjonującego w Iraku. Kiedy podczas patrolu, w wyniku wybuchu miny-pułapki, ginie dowódca plutonu Godber, morale w oddziale drastycznie spada. Zgodnie z otrzymanymi rozkazami, żołnierze zaczynają przetrząsać okoliczne domostwa, szukając sprawców zamachu. Frustracja i gniew powodują, iż ich zachowania zaczynają wymykać się spod kontroli, co odbija się na postępowaniu wobec zatrzymanych osób. Po powrocie do Anglii, porzucona dziewczyna Gullivera, postanawia zemścić się na nim i po kryjomu zabiera mu zdjęcia z Iraku, przedstawiające pastwienie się żołnierzy nad jeńcami i przekazuje je brytyjskiej policji. W mediach rozpętuje się piekło i nagonka na "zgniłe jabłka" brytyjskiej armii...

Bitwa o Irak (2007) Battle for Haditha
Kanwą fabularyzowanego dokumentu Nicka Broomfielda jest masakra w irackiej miejscowości Haditha pod koniec 2005 roku, gdzie w odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines zabijają 24 cywilów, w tym kobiety i dzieci. Broomfield koncentruje się na ofiarach i sprawcach tragedii zarówno po stronie amerykańskich wojsk okupacyjnych jak i rebeliantów. Autor filmu został doceniony na ubiegłorocznym festiwalu w San Sebastian, gdzie otrzymał nagrodę za reżyserię.

Władcy wojny (2007) Tau ming chong
Ma Xinyi (Jet Li) po przegranej bitwie, w której zginęli wszyscy towarzysze odchodzi z wojska. Wkrótce, zrządzeniem losu przyłącza się do grupy bandytów okradających armię, by zdobyć pożywienie. Dzięki swoim umiejętnościom szybko zdobywana szacunek wśród swych nowych pobratymców. Po niedługim czasie zdobywa również nad nimi władzę, nawiązując, przypieczętowany krwią, pakt przyjaźni z wodzami plemienia. Zachęceni obietnicami Ma Xinyi'a bandyci ruszają na wojnę...

Fałszerze (2007) Die Falscher
Akcja filmu rozpoczyna sie w Berlinie, w 1936 r. Najlepszy w Niemczech fałszerz Salomon Sorowitsch zostaje aresztowany. Po rozpoczęciu wojny trafia do obozu koncentracyjnego, gdzie ma nadzorować produkcję fałszywych walut aliantów.

Odwaga i nadzieja (2006) Home of the Brave
Film opowiada o kilku żołnierzach, którzy po miesiącach spędzonych w Iraku - miejscu, gdzie codziennie narażali swe życie na niebezpieczeństwo - powracają do rodzinnych domów. Problemy z aklimatyzacją są dla nich równie wielkie jak trudności, które przynosiła im codzienna walka o życie.

Flyboys (2006) Flyboys
Akcja filmu rozgrywa się w czasach Pierwszej Wojny Światowej. Stajemy sie świadkami historii Eskadry Lafayette, czyli młodych obywateli USA, którzy zanim Stany Zjednoczone oficjalnie przystąpiły do wojny ochotniczo walczyli na francuskim froncie.

300 (2006)
Film jest adaptacją popularnego w Stanach Zjednoczonych komiksu autorstwa Franka Millera. Opowiada o przebiegu legendarnej bitwy stoczonej w wąwozie Termopile w roku 480 p. n. e. Wtedy to niewielki oddział Spartan, liczący sobie 300 żołnierzy pod wodzą króla Leonidasa stanął do nierównej walki przeciw ogromnej armii perskiej.

Operacja Świt (2006) Rescue Dawn
Film opowiada prawdziwą historię amerykańskiego pilota bojowego, Dietera Denglera, Amerykanina niemieckiego pochodzenia, który zostaje zestrzelony i pojmany w Laosie podczas Wojny Wietnamskiej. Dengler uwięziony w środku dżungli organizuje ryzykowną ucieczkę dla małej grupy więźniów wojennych.

Kokoda (2006) Kokoda: 39th Battalion
Nowa Gwinea, 1942. Rozpoczynaja się walki o szlak kolejowy Kokoda. Zdziesiątkowany pluton australijskich żołnierzy z 39 batalionu zostaje wysłany na patrol poza posterunek w miejscowosci Isurava, wiosce na szlaku Kokoda. Po ciagłych bombardowaniach i morderczych atakach ze strony Japończykow, żołnierze zostają odcięci od linii zaopatrzenia i wszelkiej komunikacji. Odcięci z w dżungli, za liniami wroga muszą podjąć marsz przez najbardziej niebezpieczne tereny na Żiemi, aby dostać sie do głównych sił wojsk australijskich. Wszelkie słabości wychodzą na jaw, walki o przywództwo grożą zniszczeniem grupy... Po trzech dniach, bez jedzenia i snu, niosąc rannych, cierpiąc na malarię i dezynterię, wychodzą z dżungli, wyczerpani do granic możliwosci. Mając jednak świadomość, że Isuravie grozi upadek, zmuszają się do jeszcze jednego wysiłku i podrywają do walki o linieę Kokoda. Historia oparta na faktach.

Listy z Iwo Jimy (2006) Letters from Iwo Jima
Rok 1945, Iwo Jima. Mała, niepozorna wulkaniczna wysepka o wielkim znaczeniu strategicznym. Dla Amerykanów to doskonała baza lotnicza do ataków i ewentualne zaplecze dla przyszłej inwazji na wyspy japońskie. Japończykom długa obrona wyspy da czas na przygotowanie głównych wysp Cesarstwa na wydawałoby się nieuchronną inwazje. Dlatego do dowództwa nad ok. 22 tysięcznym garnizonem zostaje przydzielony znakomity dowódca i błyskotliwy strateg, generał Tadamichi Kuribayashi (Ken Watanabe). Wkrótce zamienia wyspę w silnie bronioną twierdzę z przemyślnym i rozległym systemem podziemnych fortyfikacji. 19.II.1945, 110 tysięcy Marines przybywa by zdobyć wyspę w 5 dni. Japończycy, ostrzeliwani z morza przez okręty, bombardowani nieustannie przez lotnictwo, pozbawieni nadziei na wsparcie czy nawet ewakuacje, skazani są na pewną zagładę. Pomimo tego walczą zaciekle niemal przez miesiąc. Film ten jest próbą spojrzenia na te dramatyczne zdarzenia z punktu widzenia obrońców wyspy i stanowi uzupełnienie dla "Sztandaru Chwały".

Sztandar chwały (2006) Flags of Our Fathers
Oparty na autobiograficznej książce Jamesa Bradleya i zrealizowany wg scenariusza Paula Haggisa (autora Miasta Gniewu) obraz Flags of Our Fathers opowiada o walkach o Iwo-Jimę z perspektywy amerykańskiej. Głównym bohaterem filmu jest młody marines, James Bradley, który, po zwycięskiej bitwie, razem z pięcioma innymi żołnierzami zatknął amerykańską flagę na górze Suribachi.

9 Kompania (2005) The 9th Company / 9-Ya Rota
Film o radzieckiej inwazji w Afganistanie zawojował rosyjskie kina. "9 Kompania" Fiodora Bondarczuka pokazuje brzydotę i bezsens wojny. "Nie wiedzieliśmy, że za dwa lata zniknie mocarstwo, w którego imieniu walczyliśmy" - mówi bohater filmu
"9. Kompania" pobiła już wszelkie kasowe rekordy kina rosyjskiego. Po dwóch weekendach wyświetlania w Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie film zarobił 15,4 mln dol., obejrzało go 3,8 mln widzów. Dotychczasowego rekordzistę - "Turecki gambit", obejrzało "tylko" 5 mln osób. Czym afgańska historia potrafiła przyciągnąć tak wielu Rosjan?
Film osnuto na autentycznej historii radzieckiej 9. Kompanii, której zadaniem podczas wojny w Afganistanie była ochrona Wzgórza 3234. Zaciągano do niej "najtwardszych rekrutów" - niektórzy z nich pochodzili ponoć ze światka przestępczego - ale to spośród żołnierzy tej jednostki rekrutowało się najwięcej Bohaterów Związku Radzieckiego. Bondarczuk pokazuje jednak w swym filmie świat pozbawiony fascynacji odwagą i kultu żołnierskiego męstwa. Moi bohaterowie są ludźmi schwytanymi w wojskowy system, który z nich robi masę. A właściwie traktuje ich jak zwierzęta - mówił Fiodor Bondarczuk w jednym z wywiadów.
Rosyjscy recenzenci podkreślają związki "9 Kompanii" z filmami Siergieja Bondarczuka (ojca Fiodora), który w latach 50. dokonał w radzieckim kinie przełomu w pokazywaniu II wojny światowej - w takich arcydziełach jak "Los człowieka" otwarcie pokazywał brzydotę wojny i opowiadał historie zaplątanych w nią ludzi. Obficie szafujący efektami specjalnymi i niewolny od hollywoodzkiego naśladownictwa Fiodor Bondarczuk nie pokusił się o filmowanie II wojny światowej (musiałby się równać z dziełami ojca), a ze względów politycznych nie chciał się też zająć trwającym konfliktem w Czeczenii. Wojna w Afganistanie to w rosyjskiej polityce temat już martwy. Temat, w którym reżyser mógł bez obaw pozwolić sobie na nowatorstwo.
Powstał więc pierwszy w rosyjskim kinie tak gorzki obraz bezsensu inwazji w Afganistanie. Jego bohaterowie niepotrzebnie poddają się zwierzęcemu drylowi, by walczyć w imieniu radzieckiej ojczyzny. Niepotrzebnie walczą, broniąc Wzgórza 3234, bo Moskwa już wkrótce zadecyduje o wycofaniu się z Afganistanu. Giną w walce o utrzymanie posterunku, bo dowództwo nie zdążyło ich poinformować, że jest już on radzieckiej armii niepotrzebny. "Nie wiedzieliśmy, że za dwa lata zniknie mocarstwo, w którego imieniu walczyliśmy. Nie wiedzieliśmy, że jeszcze przez wiele lat gdzieś tam na górze będą się spierać, czy ta wojna była potrzebna" - kończy film głos zza kadru.

Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej (2005) Jarhead
Opowieść rozgrywa się w podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1990 roku. Jej bohaterami są żołnierze z amerykańskiego plutonu, którzy konfrontują swoje wyobrażenia dotyczące walki z otaczającą ich rzeczywistością... Swoff (Jake Gyllenhaal) i pozostali Marines pokonują bezkresy pustyni. W kraju, którego nie rozumieją, przeciwko wrogowi, którego nie widzą, przychodzi im walczyć o wartości, których do końca nie są pewni.

Amerykańscy chłopcy (2005) American soldiers
Rok 2004. Irak. Podczas rutynowej akcji amerykański patrol wojenny wpada w zasadzkę. Młodzi chłopcy muszą szybko wcielić w życie umiejętności, które szkolili podczas treningów. Rozpoczyna się regularna walka na śmierć i życie, walka w której zwycięży bardziej przebiegły

VI Batalion (2005) The Great Raid
Film wojenny oparty na książce słynnego historyka Williama B. Breuera pt. "The Great Raid on Cabanatuan" i materiałów Hamptona Sidesa "Ghost Soldiers". Prawdziwa historia szóstego batalionu dowodzonego przez podpułkownika Henry'ego Mucci'ego (w tej roli Benjamin Bratt), którego misją jest uratowanie 500 amerykańskich więźniów, przetrzymywanych w obozie, z rąk japończyków.

Braterstwo broni (2004) Taegukgi
Cała historia związana jest z dwoma braćmi Jin-tae (Jang Dong-gun) oraz Jin-seck (Won Bin) którzy zostali wcieleni do wojska podczas wybuchu Wojny w Korei (25 czerwca 1950 r.). Starszy z braci robi wszystko aby ochronić swojego brata przed śmiercią, dlatego też zgłasza się na ochotnika do wszystkich misji. Młodszy brat interpretuje to jako obsesję starszego brata na punkcie chwały i sławy. Niedługo jednak pojmie jak bardzo się mylił...

Upadek (2004) Der Untergang
Berlin, kwiecień 1945 roku. Na ulicach panuje chaos nie do opisania. Naród niemiecki czeka na swą nieuchronną klęskę. Adolf Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach Kancelarii Rzeszy. Wśród "świty" wodza znajduje się Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera. To jej wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich, spędzonych w izolacji, dwunastu dni życia wodza upadającej III Rzeszy. Te dramatyczne dni wzbudzają tak wiele kontrowersji i domysłów jak żaden inny etap biografii Hitlera. Co naprawdę wydarzyło się 10 metrów pod ulicami Berlina?

Głosy niewinności (2004) Voces Inocentes
Historia jedenastoletniego chłopca, Chavy (Carlos Padilla), mieszkającego w małej wiosce, w ogarniętym wojną domową Salwadorze. Chava i jego koledzy nie mają beztroskiego dzieciństwa. Nie dość, że ich rodziny borykają się z brakiem środków do życia, to jeszcze co wieczór ściany ich tekturowych domów dziurawią kule. Chava, mimo młodego wieku, udowadnia, że jest prawdziwym mężczyzna. Gdy jego ojciec zostawia matkę (Leonor Varela) i wyjeżdża do Stanów unikając wcielenia do armii, Chava podejmuje pracę jako pomocnik kierowcy autobusu. Jego przyszłość jest jednak niepewna. Uzbrojeni po zęby żołnierze rządowej armii co jakiś czas odwiedzają szkolę Chavy i rekrutują jego dwunastoletnich kolegów. Ale Chava ma w sobie odwagę i spryt, jakiej nie powstydziłby się żaden dorosły. Słuchając rewolucyjnych pieśni na małym tranzystorowym radiu, wymyśla sposób, jak ustrzec siebie i innych chłopców przed poborem.
Scenariusz, na podstawie własnych doświadczeń z dzieciństwa, napisał Oscar Torres. „Głosy niewinności” były meksykańskim kandydatem do Oscara 2005, a na Międzynarodowym festiwalu Filmowym w Berlinie zostały uhonorowane nagrodą Kryształowego Niedźwiedzia.

Na tyłach wroga (2004) Saints And Soldiers
1944. Ardeny, Belgia. Kompania amerykańskich żołnierzy zostaje złapana w potrzask przez przeważające siły niemieckiego wojska. Niemcy rozpoczynają masakrę. Kilku żołnierzy ucieka, niestety rusza za nimi pościg.

Generałowie (2003) Gods and Generals
Rok 1861, wojna domowa w Ameryce. Film pokazuje całą bezsensowność walki o kraj, który miał być krajem wszystkich obywateli i który miał być oazą równości. Przedstawiono tu walkę dwóch zwaśnionych stron na bazie dwóch dowódców: Joshue Chamberlaina, Unionisty, który przed wojną był profesorem college'u, oraz generała Roberta E. Lee, który jest obywatelem Wirginii i z tej racji musiał przyłączyć się do Konfederacji. Mają oni pod sobą wielu wspaniałych ludzi, którzy walczą tylko dlatego, że przyjechali do tego kraju szukać wolności, a teraz jest ona zagrożona. Tak naprawdę nikt nie wie dlaczego konkretnie walczy po jednej ze stron, robią to niejako z obowiązku. Kulminacyjnym momentem dla naszych bohaterów staje się wielka bitwa pod Gettysburgiem ...

Łzy słońca (2003) Tears of the Sun
Nigeria. Wojna domowa po zabójstwie prezydenta.
Oddział amerykańskich żołnierzy z pułkownikiem Waltersem na czele ma za zadanie uratować lekarkę, dr Lenę Kendricks, pracującą w jednej z misji. Gdy oddział Navy S.E.A.L dociera do niej okazuje się, że piękna pani doktor zgodzi się na ewakuację pod warunkiem, że wraz z nią zabrani zostaną przebywający w obocie uchodźcy. Walters będzie się od tej chwili bić nie tylko z rebeliantami, ale także z własnymi myślami: postąpić zgodnie z rozkazami czy z własnym sumieniem...
Krytycy wyczuleni na przesłania amerykańskich filmów wojennych, które nazbyt często pokazują glorię i chwałę amerykańskich żołnierzy tym razem sypali pochwałami - tego w tym filmie nie ma. Żadne epickie ujęcia w stylu Pearl Harbour, żadne idealizowanie wojny... Zostały drastyczne sceny zabijania, realistycznie pokazane - bo przecież to historia z serca zbuntowanej Afryki.
Po premierze Willis powiedział, że była to najbardziej forsująca rola: fizycznie i emocjonalnie..

Wojna Harta (2002) Hart's War
II Wojna Światowa. Bruce Willis wciela się w rolę pułkownika Williama McNamary - amerykańskiego oficera, który zostaje uwięziony w niemieckim obozie. Jako najwyższy rangą "obejmuje dowództwo" nad swoimi rodakami pod czujnym okiem komendanta obozu, bezwzględnego pułkownika Wernera Vissera (Marcel Iures). McNamara nie ma zamiaru biernie czekać na zakończenie wojny. Pozyskuje do współpracy młodego porucznika Tommy'ego Harta (Collin Farrell - Raport Mniejszości) i gdy w obozie zostaje popełnione morderstwo, z pomocą Harta organizuje pokazowy proces wojskowy.
W rzeczywistości jednak McNamara ryzykuje wszystko podejmując się najniebezpieczniejszej i najbardziej błyskotliwej misji w swojej karierze, by uwolnić swoich ludzi i ... zmienić losy wojny.

Kryptonim Gwiazda (2002) The Star / Zvezda
Największa produkcja rosyjska 2001 roku. Film zrealizowany z wielkim rozmachem i pieczołowitą dbałością o szczegóły scenografii. Jest rok 1944. Wojska niemieckie są w odwrocie. Zaciekłe starcia toczą się na terenach obecnej Białorusi. Dowództwo Armii Czerwonej wysyła na tyły wroga oddział zwiadowczy. Siedmiu żołnierzy ma poinformować dowództwo o planach i ruchach armii Trzeciej Rzeszy. Dostają kryptonim "Gwiazda". Film był wielkim sukcesem w Rosji. Odbił się głośnym echem na świecie. Podkreślano kunszt reżyserii i scenografii, dramatyzm i realizm akcji. Okrzyknięto go wręcz, filmem wojennym na miarę "Okrętu" Wolfganga Petersena.

Za linią wroga (2002) Behind Enemy Lines
Porucznik Chris Burnett (Owen Wilson) jest pilotem amerykańskiej marynarki wojennej, której oddziały stacjonują na Bałkanach. Burneet z trudem znosi kolejne dni w obcym kraju. Pewnwgo dnia ma już dość bezczynnego siedzenia, składa więc rezygnację na ręce swego dowódcy, admiraa Reigarta (Gene Hacman). Najbardziej denerwuje Chrisa to, iż Reigart uważa, że chłopak jeszcze nie dojrzał do walki. Zanim Burnett wróci do kraju, musi wziąć udział w ostatniej rutynowej misji rozpoznawczej. wczasie lotu samolot Chrisa zostaje zestrzelony na terytorium wroga. Burnett cudem uchodzi z życiem. Najgorsze jest to, że na plecach wciąż siedzą mu ludzie z tajnej policji i żołnierze nieprzyjaciela. Admirał Reigart zdaje sobie sprawę, że w tej sytuacji liczy się każda sekunda. Lekceważy więc rozkazy przełożonych i organizuje misję ratunkową, która rusza Burnettowi na odsiecz.

K-19 (2002) K-19: The Widowmaker
Akcja jest oparta na faktach, ma miejsce na radzieckim statku podwodnym. Załoga okrywa, że uszkodzony jest reaktor jądrowy. Mając nad sobą groźbę wybuchu wojny jądrowej i strach o własne życie podejmują próbę jago naprawy, wysyłając to kolejnych marynarzy na śmieć z powodu napromieniowania, podczas gdy z Moskwy nie dochodzą żadne wieści o wysłanej pomocy....

Szyfry wojny (2002) Wintalkers
Film sensacyjny w reżyserii mistrza gatunku Johna Woo ("Mission Impossible II"), którego akcja rozgrywa się w czasach II wojny światowej. Amerykański żołnierz (Nicolas Cage) otrzymuje od swych przełożonych niezwykłe zadanie: ma za wszelką cenę chronić młodego Indianina z plemienia Navajo, którego języka wojsko używa do przesyłania zaszyfrowanych wiadomości.

Byliśmy żołnierzami (2002) We Were Sodiers
Pierwsza wielka bitwa podczas inwazji wojsk Stanów Zjednoczonych na Wietnam miała miejsce w Dolinie Śmierci (dolina La Drang). 400 amerykańskich żołnierzy pod przywództwem pułkownika Hala Moore'a (Mel Gibson) zostało otoczonych przez ponad 2000 żołnierzy Północnego Wietnamu. 3 dni i 3 noce morderczych walk pochłonęły setki ofiar. Tymczasem, żony amerykańskich żołnierzy pozostawione w domach musiały stoczyć równie tragiczna bitwę - z własną słabością. Zmagały się z niepewnością o losy mężów i tęsknotą za normalnym życiem. Ostateczną próbą ich bohaterstwa było przyjęcie telegramu z wiadomością, która na zawsze zmieni ich życie.

Ciemnoniebieski świat (2001) Tmavomodry Svet / Dark Blue World
Film opowiada historię dwóch czeskich lotników, którzy uciekają do Wielkiej Brytanii w 1939 roku zaraz po zajęciu Czech przez Niemcy. Obaj wstępują do wojsk lotniczych ale ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę gdy zakochają się w tej samej kobiecie.

Ziemia Niczyja (2001) Nikogarsnja zemlja / No Man's Land
Obsypany nagrodami debiut młodego bośniackiego reżysera Danisa Tanovicia. Bośnia, lato 1993 roku. Na otwartym polu są rozmieszczone naprzeciw siebie wojska Serbów i Bośniaków. Między nimi znajduje się obszar zwany "ziemią niczyją", a na nim okop. Przez przypadek trafiają do niego Bośniak i Serb. By ratować trzeciego żołnierza, muszą się sprzymierzyć. Ale nie jest to łatwe. Wiele ich dzieli. O żołnierzach uwięzionych w okopie dowiadują się dziennikarze. Brytyjska reporterka Jane Livingstone przekazuje relacje na żywo.

Zaginiony Batalion (2001) The Lost Battalion
Historia oparta na faktach. Październik 1918 roku, ostatnie tygodnie I wojny światowej. Amerykański batalion utknął między siłami wroga w lasach Argonne we Francji. Ponad 500 żołnierzy znajduje się w sytuacji bez wyjścia - poza niebezpieczeństwem ze strony nieprzyjaciela zagraża im także amerykańska artyleria, której ostrzał trafia również we własne oddziały.
Pierwsi żołnierze giną od kul niemieckich snajperów, gdy oddział wkracza do lasu. Prawdziwa masakra zaczyna się, gdy znajdują się w zasięgu broni maszynowej wroga. Mają tylko dwie opcję: poddać sie lub zginąć. Wybierają trzecią...

Droga do wolności (2001) To End All Wars
Film opowiada historię szkockich żołnierzy, którzy w czasie II Wojny Światowej trafili do japońskiego obozu wojennego, gdzie zmuszeni zostali do budowy linii kolejowej zwanej od tej pory "Linią śmierci".

Czas Apokalipsy: Powrót(2001) Apocalypse Now: Redux
Kontrowersyjny film Francisa Forda Coppoli dotyczący wojny wietnamskiej.
Śledzimy losy kapitana Willarda, który dostaje do wypełnienia misję w Kambodży. Ma zabić członka Zielonych Beretów, który mianował się bogiem tutejszego plemienia.

Kompania Braci (2001) Band Of Brothers
Zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Stephena E. Ambrose’a serial TV "Kompania braci" opowiada historię Kompanii E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Fabuła została oparta na wywiadach z ocalałymi żołnierzami Kompanii E, a także ich dziennikach i listach, Kompania braci relacjonuje losy ludzi, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i pokonali wielki strach. Służyli w elitarnej kompanii strzelców. Wraz z aliantami wylądowali w Normandii, walczyli w bitwie o Ardeny i zdobyli Orle Gniazdo Hitlera w Berchtesgaden. Ich oddział poniósł ciężkie straty, a oni sami stali się legendą.

Wróg u bram (2001) Enemy at the Gates
Jest to najdroższe przedsięwzięcie w historii europejskiej kinematografii. Reżyseria została powierzona jednemu z najbardziej doświadczonych twórców kina europejskiego: Jean Jacques Annaud ("Imię Róży", "Siedem lat w Tybecie").
Film nakręcony na podstawie prawdziwej historii, która zdarzyła się podczas bitwy o Stalingrad w 1942 roku. Jude Law gra radzieckiego snajpera Vasila Zaitseva, który zabija setki nazistów podczas oblężenia Stalingradu. Zadanie odszukania i zlikwidowania Zaitseva otrzymuje major Konig (Ed Harris).

Helikopter w ogniu (2001) Black Hawk Down
Oprata na faktach opowieść o bitwie o Mogadiszu (stolica Somalii). Bitwa ta była najdużej trwającą bitwą, w którą zaangażowani byli Amerykanie po wojnie w Wietnamie. (Nawet podczas pustynnej burzy, mimo, że wojna ta była na większą skalę, nie przeprowadzono takiej bitwy). Specjalne jednostki uderzeniowe amerykańskich sił zbrojnych - odział 120 Delta wraz z odpowiedniem sprzętem zostaje zrzucona 3 października 1993 do Somalii. Ich misja jest prosta. Mają porwać dwóch poruczników Mohameda Farraha Aidida, przywódcy wojsky zbuntowanych Somalijczyków. Jednakże zestrzelenie dwóch amerykańskich helikopterów UH-60 Black Hawk komplikuje sprawę. W bitwie tej zginęło 18 Amerykanów (73 zostało rannych) oraz setki Somalijczyków

Pearl Harbor (2001) Pearl Harbor
Stany Zjednoczone, rok 1941. Dwaj młodzi piloci, Rafe McCawley (Ben Affleck) i Danny Walker (Josh Hartnett) są sobie bliscy niczym rodzeni bracia. Razem się wychowywali, razem uczyli się latać pilotując samoloty opylające pola, teraz obaj służą w lotnictwie wojskowym. Rafe poznaje piękną Evelyn Stewart (Kate Beckinsale), pielęgniarkę ze szpitala wojskowego. Zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, ona jednak nie jest przekonana co do szczerości jego intencji. W końcu jednak odwzajemnia jego uczucia... W tajemnicy przed Evelyn i Dannym Rafe wstępuje do elitarnego Orlego Szwadronu, grupy ochotników z Ameryki, Kanady, Australii, Szwecji i innych państw neutralnych, którzy wspomagają Brytyjczyków w bitwie o Anglię. Porzuca ukochaną i najlepszego przyjaciela i obiecując, że powróci, wyjeżdża do Europy. Evelyn jest zdruzgotana, Danny nie może wybaczyć przyjacielowi, że nie wtajemniczył go w swoje plany. Wkrótce potem oboje przeniesieni zostają do Pearl Harbor na Hawajach... W spokojny niedzielny ranek, 7 grudnia 1941, samoloty japońskie bombardują Pearl Harbor. Są setki zabitych i rannych, flota amerykańska zostaje poważnie osłabiona. Stany Zjednoczone przystępują do wojny... W odpowiedzi na atak Japończyków na Pearl Harbor dowództwo sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych planuje nalot na Tokio. Organizacja samobójczej misji powierzona zostaje żywej legendzie amerykańskiego lotnictwa, pułkownikowi Jamesowi Doolittle (Alec Baldwin). Płk Doolittle wyznacza na dowódców akcji Rafea i Dannyego...

Kraina tygrysów (2000) Tigerland
Szeregowy Roland Bozz znajduje się w oddziale żołnierzy, który wkrótce ma zostać wysłany do Wietnamu. Bozz jednak nie potrafi się do wszystkiego przystosować i często się buntuje. Nikt nie potrafi zrobić z niego posłusznego żołnierza. W oddziale poznaje szeregowego Jima Paxtona. który zostaje jego przyjcielem. Ostatni tydzień przed Wietnamem żołnierze spędzają w "Krainie Tygrysów". To miejsce, w którym nikt nie chciałby się znaleźć, gdyż ćwiczenia szkoleniowe są tam istnym horrorem.

Złoto pustyni (1999) Three Kings
Schyłek wojny w Zatoce Perskiej. Czterech żołnierzy amerykańskich postanawia ukraść wart fortunę transport złota ukryty w piaskach pustyni. Major Archie Gates (George Clooney) jest zawodowym żołnierzem z elitarnego oddziału Zielonych Beretów, który nie raz wykazał się wielką inteligencją i niepospolitą odwagą. Sierżant Troy Barlow (Mark Wahlberg) jest młodym rezerwistą, który tęskni za żoną i nowo narodzoną córeczką. Sierżant sztabowy Chief Elgin (Ice Cube) jest człowiekiem głęboko wierzącym i wyznaje stoicką postawę wobec życia. Szeregowy Conrad Vig (Spike Jonze) nigdy nie skończył szkoły i niewiele wie o konsekwencjach wojny. We czwórkę znajdują mapę, która ma ich bezpiecznie doprowadzić do miejsca ukrycia złota i wyruszają na spotkanie przygody, która dramatycznie odmieni całe ich życie...

Okop (1999) Trench
Lato 1916 - armia brytyjska przygotowuje sie do najwiekszej ofensywy w I Wojny Światowej. Pluton w niepełnej obsadzie oczekuje na rozkaz natarcia na pozycje niemieckie. W tym czasie dzieją się rownież rzeczy które na zawsze zmienią życie tych niespełna dziewiętnastoletnich ludzi. Jest to dramat żołnierzy, którzy muszą z godnością przyjąć śmierć swoją i kolegów.

Cienka czerwona linia (1998) The Thin Red Line
Ekranizacja słynnej powieści Jamesa Jonesa relacjonuje losy oddziału amerykańskich żołnierzy walczących w bitwie pod Guadalcanal. Oglądamy lądowanie na wyspie, które nieoczekiwanie nie spotyka się z oporem ze strony Japończyków, krwawe starcia z wrogiem i ewakuację ocalałych. W sytuacji, gdy walka o zwycięstwo zmienia się w walkę o przetrwanie, żołnierzy - od wysokich rangą dowódców po zwykłych szeregowych - połączą niezwykle silne więzy emocjonalne, które niejednokrotnie zadecydują o ich dalszym losie...

Szeregowiec Ryan (1998) Saving Private Ryan
Francja, rok 1944. Desant wojsk amerykańskich ląduje u wybrzeży Normandii. Kapitan Miller dostaje rozkaz przeprowadzenia swojego oddziału za linię wroga, odszukania żołnierza Jamesa Ryana i bezpiecznego sprowadzenia go. Pozostali trzej bracia szeregowca zginęli na wojnie. Dowództwo pragnąc oszczędzić matce bólu, nie chce dopuścić do śmierci jej ostatniego, żyjącego syna. Ośmiu ludzi wykonuje, więc rozkaz i naraża swoje życie, by odszukać jednego człowieka

Demony wojny wg Goi (1998) Demony wojny wg Goi
Kończy się właśnie wojna w byłej Jugosławii. W Bośni w ramach pokojowych wojsk pokojowych NATO stacjonuje polski oddział majora Kellera. Dowództwo zabrania mieszać się siłom pokojowym w lokalne konflikty. Jednak major Keller udaremnia samosąd nad miejscowych milicjantach. Złamanie rozkazu ma zbadać porucznik Czacki, a zastąpić Kellera ma major Kusz. Podczas sporów w jednostce telegrafista odbiera SOS od pilota norweskiego śmigłowca, na pokładzie którego byli polscy żołnierze. Major Keller mimo sprzeciwu majora Kusza i Czackiego wyrusza z misją ratunkową.

Wybawca (1998) Savior
Bohaterem filmu jest pół Francuz pół Amerykanin - Guy walczący w byłej Jugosławii. Jest trochę znudzony i zmęczony walką. Guy przyłącza się do swojego serbskiego partnera Gorana. Obaj biorą udział w wymianie zakładników. Ciężarną Muzułmankę zgwałconą przez Serbów wymieniają na Verę - Serbską nastolatkę w zaawansowanej ciąży, zgwałcona przez Muzułmanina. Mają za zadanie bezpiecznie dowieść ją do domu. Goran obwinia dziewczynę za to co się stało. Próbuje ją uderzyć. Nagle dziewczyna zaczyna rodzić. Amerykanin ratuje dziewczynę przed okrucieństwem Gorana, zabijając go. Oboje muszą uciekać przed zemstą Serbów.

Aleja Snajperów (1997) Welcome to Sarajevo
Dramat wojenny, którego jednym z głównych bohaterów jest miasto - oblężone przez wojska bośniackich Serbów Sarajewo. Drugim jest reporter brytyjskiej telewizji Henderson (Dillane), który wraz ze swoją ekipą przemierza codziennie ulice ostrzeliwanego miasta w poszukiwaniu atrakcyjnego materiału. Henderson należy do licznej grupy przebywających tu korespondentów (wśród których swoim wybujałym ego wyróżnia się grany przez Harrelsona dziennikarz amerykański) traktujących wojnę w Bośni jako kolejny epizod w swojej zawodowej karierze. Henderson również - aż do momentu, gdy trafia do miejscowego sierocińca znajdującego się na bezpośredniej linii ognia.

Stalingrad (1993) Stalingrad
Schyłek lata 1942 roku. Żołnierze batalionu szturmowego Wehrmachtu, Fritz Reiser i Manfred "Rollo" Rohleder, któremu brakuje w kolekcji odznaczeń tylko Żelaznego Krzyża I Klasy , odpoczywają na riwierze Włoskiej po trudach zbrojnej kampanii w Afryce. Urlop trwa jednak krótko. Batalion przerzucony zostaje na front wschodni. Porucznik Hans von Witzland informuje żołnierzy, że walczyć będą o zdobycie Stalingradu. W szeregach armii niemieckiej panuje atmosfera napięcia . Większość obawia się rosyjskiej zimy, chociaż hitlerowska propaganda twierdzi, że opór obrońców miasta złamany zostanie w ciągu kilku dni.

Snajper (1993) Sniper
Snajper Tom Beckett otrzymuje ściśle tajne zadanie likwidacji panamskiego buntownika i bossa kartelu narkotykowego. Dowództwo przydziela mu do pomocy rekruta Millera, byłego mistrza olimpijskiego w strzelectwie, który jeszcze nigdy nikogo nie zabił. Mistrz i uczeń ruszają do dżungli. Wiedzą, że w razie wpadki nikt się o nich nie upomni. Mogą liczyć tylko na siebie, działają zgodnie z zasadą: "Jeden strzał. Jeden trup."

W księżycową jasną noc (1992) A Midnight Clear
"W księżycową jasną noc" to ekranizacja powieści Williama Whartona pod tym samym tytułem. Akcja toczy się w 1944 roku we Francji. Sześciu młodych Amerykanów natyka się na grupę żołnierzy niemieckich, tak samo zagubionych w chaosie wojny jak oni sami. Wszyscy stają wobec niezwykłego dylematu: mają już dość zabijania, ale nie chcą też umierać.

Ślicznotka z Memphis (1990) Memphis Belle
"Ślicznotka z Memphis" to kryptonim legendarnego samolotu z okresu II wojny światowej B-17, którego załoga zyskała miano niepokonanej. Film opowiada o 25-tej misji załogi latającej fortecy, która ma im dać prawo powrotu do domu. Naloty na zakłady Focke-Wulfa mają się okazać najcięższe z dotychczasowych. Czy powrócą ze swojej ostatniej misji?.

Europa, Europa (1990) Hitlerjunge SalomonWolne miasto
Perel urodził się w żydowskiej rodzinie w Saksonii. Wkrótce, uciekając wraz z rodzicami przed faszystowskimi prześladowaniami, wyemigrował wraz z rodzicami i rodzeństwem do Polski. Po jej zajęciu przez hitlerowców rodzice wysłali go wraz z bratem dalej na Wschód. W Grodnie Sally wylądował w sierocińcu. Tu dostał się pod wpływ komunistycznej indoktrynacji. Wstąpił do Komsomołu. Niebawem jednak w jego biografii dokonał się gwałtowny zwrot. Wpadł w ręce Niemców, którzy nie wiadomo jakim cudem uznali go za typ czystego...aryjczyka. Sally, chcąc przetrwać, robi wszystko, żeby ukryć prawdę i przeżyć. Mimowolnie zostaje niemieckim bohaterem wojennym, gorliwym wyznawcą nazistowskich haseł. Usynowiony przez oficera junkra, zostaje wysłany w nagrodę do elitarnej szkoły Hitlerjugend...

Wojna Zimowa (1989) Talvisota
Zimą 1939-40 Armia Czerwona realizując wytyczne J. Stalina zaatakowała niewielkie państwo -- Finlandię. Pomimo miażdżącej przewagi w ludziach i sprzęcie, Sowieci długo nie potrafili przełamać fińskich umocnień. Żołnierze fińscy może nie najlepiej wyszkoleni i uzbrojeni, ale za to doskonale znający teren oraz posiadający wysokie morale stawiali zaciekły opór w obliczu przeważających sił wroga. Film "Wojna Zimowa" fińskiego reżysera Pekki Parikki przedstawia na przykładzie losów kilku przyjaciół z sąsiedztwa obraz tej heroicznej walki przysłowiowego Dawida z Goliatem.

Chwała (1989) Glory
Jeden z najlepszych filmów o Wojnie Secesyjnej, jakie kiedykolwiek nakręcono. Jednocześnie jeden z niewielu obrazów, ukazujący udział Murzynów w tejże wojnie. Film w dużej mierze oparto na dwóch książkach: "Lay This Laurel" autorstwa Lincoln Kirstein oraz "One Gallant Rush" Petera Burcharda. Autorzy zaczerpnęli także z listów, jakie pisał Robert Gould Shaw (w tej roli Matthew Broderick), 25-letniego syna abolicjonisów z Bostonu, który zgłosił się na ochotnika do dowodzenia 54-tym Pułkiem Ochotników z Massachusetts, złożonym w pełni z czarnych żołnierzy. Po trudnym okresie szkolenia i pewnym doświadczeniu bojowym stają naprzeciwko Fortu Wagner w Południowej Karolinie. Tam, ich heroiczna odwaga przemieniła dotkliwą porażkę w symboliczne zwycięstwo, które ponoć miało zaważyć na losach wojny i zmienić stosunek wojska do czarnych żołnierzy.

Ofiary wojny (1989) Casualties of War
Oparta na autentycznych wydarzeniach opowieść o oddziale amerykańskich żołnierzy w Wietnamie, którzy stają w obliczu konfliktu moralnego. Szeregowy Eriksson nie jest w stanie zapobiec okrutnej zbrodni. ale postanawia w pojedynkę stawić czoła jej sprawcom.

Nadzieja i chwała (1987) Hope and Glory
Wybucha II wojna światowa, Bill Rowen ma 9 lat, mieszka z rodzicami i dwiema siostrami w Londynie. Jego oczami oglądamy świat i życie w czasie wojennej "zawieruchy". Bohaterów dotykają problemy dnia codziennego, choć z nieba lecą bardzo często bomby.

Pełny magazynek (1987) Full Metal Jacket
Epicka opowieść o oddziale marines wysłanym do Wietnamu. Wpierw poznajemy przyszłych żołnierzy jak odbywają szkolenie w specjalnym obozie. W drugiej części filmu akcja przenosi się do Wietnamu. Głównym bohaterem jest Joker, młody rekrut który pracuje jako korespondent wojenny i na własne oczy przekonuje się, czym naprawdę jest walka.

Imperium słońca (1987) Empire of the Sun
Film oparty na autobiograficznej powieści J.G.Ballarda. Opowiada historię młodego chłopca Jamesa Grahama rozdzielonego z rodzicami i osadzonego w obozie Soo Chow.
Dwunastoletni Jim jest miłośnikiem japońskich samolotów. Po wkroczeniu do Szanghaju wojsk Hirohito, tłum rozdziela chłopca z rodzicami. Teraz Jim jest zdany na własne siły. Jego tułaczka przez wymarłe, rodzinne miasto kończy się w obozie dla internowanych. Dziecko z dobrego domu okazuje się bardzo pojętne i szybko adaptuje się w ekstremalnych warunkach, zarabiając na życie handlem przedmiotami codziennego użytku.

Men Behind the Sun (1987) Hei tai yang 731
Japonia podczas walk II wojny światowej z zaciekłością zwalcza komunistyczne Chiny. Do obozów koncentracyjnych trafiają nie tylko żołnierze, ale i cywiliści wszelkich narodowości. W jednym z nich, należącym do batalionu nr 731 na Mandżurii, lekarze dokonują na nich nieludzkich eksperymentów, mających na celu testowanie nowej broni biologicznej. Kiedy w roku 1945 armia japońska zostaje ostatecznie zmuszona do wycofania się przed wrogiem, dowództwo obozu postanawia zniszczyć wszelkie dowody i ślady barbarzyńskiego działania.

Good Morning, Vietnam (1987) Good Morning, Vietnam
Nowy DJ trafia do Wietnamu, aby wnieść trochę humoru do radia dla żołnierzy. Szybko staje się popularny. Swój wolny czas poświęca poznawaniu Wietnamczyków, szczególnie dziewcząt...

Hamburger Hill (1987) Hamburger Hill
Film jest historią jednej z najbardziej krwawych potyczek wojny wietnamskiej. Przez 10 dni Amerykanie wytrwale przedzierali się metr po metrze poprzez morderczy ogień zaporowy armii Wietnamu. Celem było silnie ufortyfikowane wzgórze nazwane przez historyków "Hamburger Hill", ponieważ ciała zabitych Amerykanów wyglądały po bitwie jak siekane mięso na hamburgery. Ten film to mocny rozrachunek z wojną w Wietnamie i zarazem hołd złożony odwadze amerykańskich żołnierzy, którzy tam polegli...

Pluton (1986) Platoon
Nagrodzony 4-ema Oscarami film, reżyser, montaż, dźwięk w tym dla Najlepszego filmu 1986 roku, opierający się na wątkach autobiograficznych reżysera Olivera Stone'a - zdobywcy Nagrody Akademii, "Pluton" jest "mrocznym i niezapomnianym hołdem" The Washington Post złożonym wszystkim żołnierzom, którzy utracili swe dusze podczas wojny w Wietnamie. Przybyły do Wietnamu Chris Taylor Charlie Sheen szybko odkrywa, że najtrudniejszą walką, którą musi stoczyć jest walka z samym sobą - z własnymi słabościami, strachem, gniewem i wycieńczeniem. "Pluton" to opowieść o ludziach za młodych aby umierać, zbyt niedojrzałych, by ustrzec się przed spustoszeniem, jakie w ich duszach dokonuje brutalna wojna. W wilgotnej, parnej dżungli szybko wyrasta się ze złudzeń.

Wzgórze Rozdartych Serc (1986) Heartbreak Ridge
Film o sierżancie armii amerykańskiej, weteranie wojny w Wietnamie, który ma za zadanie wyszkolić pluton młodych kadetów. Problemem jest ich podejście do wojska, stosunek do wojny i zagrożeń. Są oni bowiem hałaśliwi, rozrywkowi i beztroscy. Sierżant Tom Highway ma staromodne, tradycyjne podejście do służby i wymaga dużo, czasem niezrozumiałych i dziwnych umiejętności. W międzyczasie Tom stacza też zabawne potyczki ze swoją ex-żoną Aggie. Umiejętności nabyte przez młodych żołnierzy niespodziewanie zostają wystawione na próbę gdy zostają oni wysłani na Inwazję na Grenadę w 1983r.

Idź i patrz (1985) Come And See / Idi i smotri
Spośród filmów wojennych, inspirowane autentycznymi pacyfikacjami ludności na Białorusi dzieło Klimowa wyróżnia się sugestywnością wizji i zwyczajnie deklasuje każdy z "uznanych" filmów antywojennych: "Czas apokalipsy", "Pluton", "Łowcę jeleni", itd. Rok 1943, Białoruś. Młody chłopak (Flora) w białoruskiej wsi wraz z kolegą rozgrzebują poniemieckie groby w poszukiwaniu sprawnego karabinu. Stary wieśniak przestrzega ich jednak, że to przeklęte miejsce i że gorzko tego pożałują. Tak się faktycznie stanie. Flora znajduje karabin i zgłasza się na ochotnika do partyzantki. Wkrótce potem nad miejscem przelatuje niemiecki samolot zwiadowczy. Niebawem na niebie pojawiają się białe kopuły spadochronów i spokojna okolica zmienia się w piekło. Klimow pokazuje wojnę oczami niewinnego dziecka, które ze świat fantazji wkracza w brutalną rzeczywistość: jest to najbardziej realistyczny i sugestywny obraz koszmaru jaki można sobie wyobrazić. Lecz film z pewnością nie należy do dosłownych, jest liryczny, przepełniony subtelnymi alegoriami, czasami poetycki, w każdym momencie jednak bezlitośnie ukazuje bezsens wojennych działań. Nie ma on nic wspólnego z rubasznym strzelaniem do żółtków pokazanym w amerykańskich produkcjach - Klimow zabiera nas na samo dno dantejskiego piekła, używając do tego celu całej palety środków. W "Idź i patrz" kamera pracuje genialnie, dźwięk i muzyka odbiegają od przyjętych standardów wojennego kina akcji - czuć, że mamy do czynienia z indywidualną artystyczną wizją reżysera obdarzonego wyobraźnią. Aż trudno uwierzyć, że film powstał w latach 80-tych w Rosji. Transfer na DVD i remastering sprawiły, że ogląda się go jak produkcję sprzed roku! "Idź i patrz" nie jest więc tylko kolejnym filmem o wojnie - po jego obejrzeniu wszystkie pozostałe przestaną się liczyć. Decydując się na jego obejrzenie nie można liczyć na rozrywkę - tu nie chodzi o to, by widz dobrze się bawił i wrócił do rzeczywistości jak gdyby nigdy nic. Zatem - pozycja raczej nie dla wrażliwych i wszystkich, dla których kino nie jest tylko opowiadaniem przygłupich historii, ale prawdziwym wyzwaniem. To, co ujrzymy, z pewnością powróci w koszmarach sennych

Pola śmierci (1984) Killing Fields
Jest rok 1972 Sydney Schanberg zostaje wysłany do Kambodży jako korespondent "New York Times'a". Jego zadaniem będzie relacjonowanie nasilających się zamieszek pomiędzy Czerwonymi Khmerami a rządem.

Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence (1983) Merry Christmas, Mr. Lawrence
Miejscem akcji filmu jest japoński obóz jeniecki znajdujący się na wyspie Jawa. W 1942 r. osadzona zostaje tutaj grupa oficerów brytyjskich. Pomiędzy jednym z nich a japońskim dowódcą obozu zaczyna toczyć się dziwna - podszyta erotyczną fascynacją - gra. Jej stawką jest honor i obrona własnych systemów wartości każdego z protagonistów... Doskonały obraz Oshimy to pochwała wolności umysłu i zasad moralnych, które powinny wyrastać ponad różnice kulturowe. [Jacek Suplicki]

Okręt(1981) Das Boot
Rok 1942 to okres największej aktywności niemieckiej floty, a w szczególności Kreigsmarine w tzw. "Bitwie o Atlantyk". Niemieckie okręty podwodne atakowały i niszczyły konwoje statków aliantów na szlakach atlantyckich. W niedługim jednak czsie "polowania" U-Botów wspierane osłoną niemieckich niszczycieli coraz częściej kończyły się niepowodzeniem.
Film "Das Boat" opowiada historię jednego z U-Botów i jego załogi. Tygodnie spędzone pod wodą, w strachu, klaustrofobii, w monotonii rejsu, w walce i zagrożeniu. Epopeja Petersena w szczególny sposób pokazuje ludzi, marynarzy, ich charaktery i osobowości obnażone w obliczu niebezpiecznej misji.

Wielka czerwona jedynka (1980) The Big Red One
Słynny epos wojenny, poświęcony 1 Dywizji Piechoty US Army, która wsławiła się bohaterstwem w walkach podczas II wojny światowej. Nazwa tej jednostki - "Wielka czerwona jedynka" - wywodzi się jeszcze z czasów I wojny światowej. Wówczas we Francji w 1918 roku sierżant amerykański zabił żołnierza niemieckiego. Dwadzieścia lat później, w czasie II wojny światowej ten sam aliancki żołnierz (Lee Marvin) ponownie przystąpił do walki z Niemcami... Film opowiada historię walk oddziału od starć w Afryce Północnej aż do uwolnienia więźniów obozu koncentracyjnego w Czechosłowacji. Jeden z najlepszych amerykańskich filmów wojennych w historii. "Prawdziwa chwała wojny przetrwała" - mówił S.Fuller. Uhonorowany wieloma odznaczeniami weteran II Wojny Światowej - Fuller, przetrwał. Jego osobista wizja filmowej wersji wojennych doświadczeń, niestety, nie. Aż do teraz. Mając dostęp do prywatnych archiwów Fullera oraz jego notatek, krytyk i filmowiec Richard Schickel podjął się rekonstrukcji, która ceniony i lubiany epos wojenny zmieniła w prawdziwe kinowe arcydzieło.

Na Zachodzie bez zmian (1979) All Quiet On The Western Front
Remake pierwszej ekranizacji pacyfistycznej powieści Ericha Marii Remarkque'a, nakręconej w 1930 roku przez Lewisa Milestone'a. Film opowiada o przeżyciach grupy młodych Niemców wysłanych do okopów I wojny światowej. Dla wielu z nich będzie to gorzki czas szybkiego wchodzenia w dorosłość.

Świt Zulu (1979) Zulu Dawn
W roku 1879 kolonie brytyjskie, przeczuwając zagrożenie dla narodu zuluskiego, wystosowały do króla ultimatum, którego warunki były z góry dla niego nie do przyjęcia. Monarcha w odpowiedzi wysłał do Afryki swoje oddziały. Pewni własnej siły, doskonale wyposażeni technicznie i znakomicie zorganizowani Brytyjczycy najechali na prymitywnych Zulusów, ani przez moment nie wątpiąc w rychłe zwycięstwo. Poznajemy kolejne wydarzenia oczami bohaterów obu walczących stron. Wkrótce najeźdźcy stopniowo zaczynają zdawać sobie sprawę, jak bardzo w swojej rasistowskiej arogancji nie doceniali umiejętności, siły i niezwykłej odwagi przeciwników.

O jeden most za daleko (1977) A Brigde Too Far
Epicka opowieść o alianckiej inwazji w 1944 widziana oczami wszystkich biorących w niej udział ludzi - od wydających brzemienne w skutki decyzji do prostych żołnierzy

Żelazny krzyż (1977) Cross of Iron
Akcja dzieje się podczas działań wojennych na froncie wschodnim w 1943 r. Sierżant Wermachtu Steiner, od trzydziestu lat w armii, był już porucznikiem, ale został zdegradowany za obrazę oficera. Dowódcą oddziału jest inny weteran płk Brandt, który toleruje bezkompromisowe zachowanie sierżanta, ponieważ ma dla niego jako żołnierza szacunek i zaufanie. Bezpośrednim przełożonym Steinera zostaje kpt. Stransky, pruski arystokrata, który zgłosił się na front wschodni na ochotnika, aby - jak jego ojciec i dziad - zdobyć najwyższe niemieckie odznaczenie bojowe, Żelazny Krzyż. Pomiędzy Steinerem i Stranskym narasta konflikt, ponieważ młody oficer dąży za wszelką cenę do zdobycia odznaczenia, nie licząc się z powierzonymi mu żołnierzami.

Hubal (1973)
Bohaterska a zarazem tragiczna historia legendarnego majora Hubala i jego oddziału - ostatniego oddziału Wojska Polskiego, który nie złożył broni po klęsce wrześniowej stając się pierwszym oddziałem partyzanckim II wojny światowej.

Agent nr 1 (1971) Top Agent
Jerzy Iwanow (Karol Strasburger) jest synem Rosjanina i Polki. Do 14. roku życia działa w polskim harcerstwie. W 1925 roku opuszcza Polskę i przenosi się go Salonik, gdzie mieszka jego matka. W Grecji zdaje maturę. Studia rolnicze kończy w Belgii...
Nieustannie uczy się języków obcych. Biegle włada angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i greckim. Wybuch wojny zastaje go w Grecji. Tam też nawiązuje współpracę z polską placówką wojskową w Salonikach. Zostaje odkomenderowany do dyspozycji wojsk brytyjskich. Przechodzi szkolenie wywiadowcze i dywersyjne w Aleksandrii. Zostaje agentem brytyjskiego wywiadu. W nocy z 13 na 14 października 1941 roku ląduje na greckim wybrzeżu niedaleko Maratonu i jako agent nr 1 rozpoczyna działalność pod kryptonimem 033B. Sam lub ze współpracownikami podejmuje liczne akcje dywersyjne. Nieustannie zmienia wygląd i tożsamość. Jako pracownik portowy zatapia U-booty za pomocą min magnetycznych. Jako pracownik zakładów naprawczych zanieczyszcza zbiorniki z paliwem lotniczym. Niszczy lokomotywy doczepiane do składów ze sprzętem wojskowym i bronią. Przekazuje angielskiemu dowództwu informacje o niemieckich instalacjach wojskowych na terenie Grecji, o ruchach wojsk niemieckich i włoskich oraz o konwojach płynących do Afryki Północnej. Niemcy wyznaczają nagrodę w wysokości 500 tysięcy drachm za pomoc w schwytaniu agenta. Wkrótce na posterunek SS zgłasza się osoba, która wskazuje Niemcom Iwanowa i siedmiu jego współpracowników...

Złoto dla zuchwałych (1970) Kelly's Heroes
Grupa sfrustrowanych żołnierzy, którym dowództwo na każdym kroku daje do zrozumienia że ma ich w nosie, przypadkiem dowiaduje się o możliwości zrobienia wielkiego skoku na złoto ukryte w banku - kilkanaście kilometrów za linia frontu. Przyłapany niemiecki pułkownik spity alkoholem wyjawia że jest w tajnej misji przetransportowania z pewnego banku 16 milionów dolarów w złocie do Francji. I niemrawe i z pozoru słabe wojska nagle zaczynają walczyć i brawurowo przebijają się przez obronę wroga. Niemcy są równie zaskoczeni jak i dowódcy amerykańscy niema jacy już nadziei na szybką zmianę na linii frontu. Piechota dbająca do tej pory jedynie o to by przetrwać nagle rusza do brawurowego ataku, roznosi obronę niemiecką, wzbudza lek i panikę w szeregach wroga. Nareszcie żołnierze dostrzegają realny interes w tej wojnie i mają motywację do walki.

Waterloo (1970) Waterloo
Pokonanie wojsk francuskich i uwięzienie ich wodza na wyspie Elbie zakończyło okres długoletnich wojen. Jednak okazuje się, że Napoleon ucieka z niewoli i planuje przywrócić cesarstwo. Najlepszy z brytyjskich generałów, Arthur Wellesley Wellington, odnosił wiele sukcesów w Hiszpanii, ale nigdy nie stawiał czoła samemu Bonaparte. Przeciwko wojskom Napoleona stawia oddziały brytyjskich najemników, mając u boku wojska pruskie i belgijskie. Do decydującego starcia dochodzi 18 czerwca 1815 roku pod Waterloo, gdzie zadecydować się mają losy Europy.

Kompania śmierci z Iwo Jimy (1968) Combat Killers
Opis: 19.02.1945 roku wojska amerykańskie rozpoczęły inwazje na małą, skalistą japońską wyspę Iwo Jima. Z uwagi na znajdujące się na wyspie lotniska i planowaną przez Amerykanów inwazję na główne wyspy japońskie, wyspa miała ogromne znaczenie strategiczne. Film ten pokazuje dramat i piekło tamtych dni. Dla wielu Iwo Jima stała się piekłem, innym przyniosła zwycięstwo, ale też i ogrom śmierci.

Tylko dla orłów (1968) Where Eagles Dare
Podczas drugiej wojny światowej na niemieckim terytorium rozbija się angielski samolot. Niemcy pojmują jedynego ocalałego - amerykańskiego generała. Niemcy nie zdają sobie sprawy, źe schwytany generał posiada wszelkie informacje dotyczące plany inwazji aliantów. Anglicy decydują, iż nie można pozwolić, aby generał mógł ujawnić jakichkolwiek informacji dotyczących inwazji na Normandię. Powołana zostaje specjalna grupa, której zadaniem jest uratowanie więzionego generała. Podczas zrzutu grupy na terytorium wroga ginie jeden z uczestników. jednocześnie okazuje się, ze misja jest o wiele bardziej skomplikowana.

Westerplatte (1967)
W "Westerplatte" brak wyrazistego, pierwszoplanowego bohatera. Zastępuje go zbiorowość. Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi. Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z nazistowskim najeźdźcą. Mistrzowskie zdjęcia Jerzego Wójcika wiernie oddają stan nieustannego napięcia, psychiczną ewolucję bohaterów od wiary w rychłą pomoc do tłumionej rozpaczy i poczucia osamotnienia.

Tobruk (1967) Tobruk
Wojenne widowisko sensacyjne. Jest rok 1942, Afryka Północna, oddział brytyjski otrzymuje zadanie zniszczenia zbiorników paliwa w opanowanym przez Niemców Tobruku. Żołnierze szaleńczo i ryzykownie maszerują przez pustynię , natrafiają na szpiegów, pola minowe, kolaborantów we własnych szeregach. Wszystko kończy się widowiskową bitwą wokół zbiorników.
Film prawie bez kobiet, utrzymany w żółto, biało czarnej kolorystyce z muzyką wojenno-patetyczną. Zdrowe męskie kino przygodowe. W 1968 roku był nominowany do Oscara za efekty specjalne.

Parszywa dwunastka (1967) The Dirty
DozenAnglia, 1944 rok. Amerykanin, major Reisman ma przygotować do samobójczej misji oddział dwunastu żołnierzy, wybranych spośród aresztantów oczekujących na egzekucję lub skazanych na długoletnie więzienie. Celem ataku ma być zamek we Francji, gdzie przyjeżdżają na urlop wysocy rangą oficerowie niemieccy. W razie powodzenia akcji żołnierzy ma objąć amnestia.

Bitwa o Algier (1965) La Battaglia di Algeri
Nakręcony przez Gillo Pontecorvo czarno-biały film oparty został na wydarzeniach z powstania antyfrancuskiego w latach 1954-1962. Rekonstrukcja zdarzeń obejmuje okres od listopada 1954 roku do grudnia 1960 roku. Osią zdarzeń jest narastający konflikt między obiema stronami i towarzyszące mu nasilające się akty przemocy, co prowadzi do zrzucenia francuskich spadochroniarzy, których celem jest eliminacja powstańczego Narodowego Frontu Wyzwolenia. Operacja udaje się, a całe dowództwo Frontu neutralizowane jest w serii zamachów i porwań. Film kończy się jednak sceną, w której rodowici Algierczycy protestują w demonstracjach przeciwko władzy francuskiej domagając się niepodległości, co sugeruje, że chociaż Francuzi wygrali bitwę, przegrali wojnę. W filmie pojawia się wiele scen obrazujących okrucieństwo, z jakim obie strony konfliktu traktują cywili - lincze, masowe egzekucje, przemoc, tortury, poniżanie, morderstwa.
Rewolucja algierska określana jest przez wielu mianem najbardziej krwawej rewolucji w historii. Chociaż siły rewolucyjne zostały pokonane przez armię francuską, przedłużająca się wojna doprowadziła do wycofania się Francuzów z Algierii.

Wielka ucieczka (1963) The Great Escape
II wojna światowa, niemiecki obóz jeniecki. Brytyjski dowódca eskadry, Roger Bartlett (Richard Attenborough), podejmuje śmiałą próbę wydostania się z oflagu. Na czele z polskim pilotem, specjalistą od okopów - Dannym Willinskim (Charles Bronson), amerykańskim porucznikiem Bobem Anthonym oraz cynicznym kapitanem Virgilem Hiltsem (Steve McQueen), organizuje ucieczkę ponad dwustu więźniów.

Najdłuższy dzień (1962) The Longest Day
Dnia 6 czerwca 1944 roku, sojusznicza inwazja Francji wytyczyła początek końca nazistowskiej dominacji w Europie. W ataku wzięło udział 3 000 000 ludzi, 11 000 samolotów i 4 000 okrętów, włączając największą flotę wojenną świata.
Prezentowany w czarno-białej wersji, film "Najdłuższy dzień", stanowi żywe, godzina po godzinie, odzwierciedlenie tego historycznego wydarzenia.
Charakteryzujący się doskonałą międzynarodową obsadą obraz jest fascynującym, przedstawionym z perspektywy obydwu stron spojrzeniem na masowe przygotowania, błędy i przypadkowe wydarzenia, które przesądziły o rezultacie jednej z największych bitew w historii. "Najdłuższy dzień" został nagrodzony dwoma Oscarami (efekty specjalne i zdjęcia) i zalicza się do najlepszych, w historii Hollywoodu, filmów wojennych.


Działa Navarony (1961) The Guns of Navarone
II wojna światowa. Grupa komandosów, pod dowództwem majora Frankina i kapitana Mallory, ma za zadanie zniszczenie potężnych dział. Strzegą one przejścia przez cieśninę między greckimi wyspami: Navarona i Maidos. Ich niszczycielska siła uniemożliwia ewakuację ludności cywilnej i oddziału alianckiego z wyspy Kheros, zajętej przez Niemców. Komandosi lądują na południowym, niestrzeżonym cyplu Navarony i nawiązują kontakt z partyzantami. Wpadają jednak w ręce Niemców, co oznacza, że ktoś w ich grupie jest zdrajcą.

Orzeł (1958)
Po kapitulacji Polski "Orzeł" (okręt podwodny) zdołał umknąć hitlerowcom i zawinął do Tallina w celu uzupełnienia zapasów paliwa. W estońskim porcie załoga musiała też zostawić swego ciężko rannego dowódcę. Wbrew zapewnieniom władz estońskich został on szybko internowany. Nowy dowódca - kapitan Grabiński, podjął decyzję o ucieczce. W rezultacie "Orłowi" udało się potajemnie opuścić port, ujść wszystkim hitlerowskim pościgom i dostać do Anglii. Samotny wyczyn "Orła" stał się dla Polaków symbolem heroicznej walki z niemieckim najeźdzcą i znakiem nadziei na odzyskanie wolności.

Wolne miasto (1958)
Film przedstawiający dramatyczną obronę Poczty Gdańskiej, we wrześniu 1939 roku. Fabuła została podzielona na trzy części. Pierwsza część przedstawia życie codzienne przyszłych bohaterów. Część druga to zapis rozpaczliwej walki o obronę Poczty i własną godność. I wreszcie część trzecia gorzki finał, w którym pozostali przy życiu pocztowcy z rękami na karku idą na stracenie pośród szyderstw i drwin swych pogromców.

Most na rzece Kwai (1957) The Bridge on the River Kwai
Akcja epickiego filmu Davida Leana Most na rzece Kwai toczy się w Birmie w latach II wojny światowej. Ukazuje on brawurową akcję alianckich komandosów, którzy wyruszają z misją wysadzenia mostu zbudowanego przez brytyjskich jeńców na polecenie Japończyków.

Upadek Berlina (1949) Padeniye Berlina
Sam film dzieje się tuż przed i pod czas wojny. Sceny wojenne są zrealizowane z ogromnym nakładem sił chociaż nie ma tu jeszcze doświadczenia nieco późniejszych filmów. Obraz ten pochodzi z 1949, jest jednym z pierwszych radzieckich filmów kolorowych. Znalazło się tu kilka małych błędów w pokazywanym uzbrojeniu.
Z aktorów najbardziej podobał mi się ten który gra głównego bohatera i grający A Hitlera.

Narodziny Narodu (1915) The Birth of a Nation
Historia dwóch amerykańskich rodzin: Stonemanów oraz Cameronów ukazana na tle Wojny Secesyjnej, w której bohaterom przyszło stanąć po przeciwnych stronach barykady. Film ukazuje ich wojenne losy oraz wpływ, jaki wojna wywarła na ich życie, a wszystko to w odniesieniu do ważnych historycznych wydarzeń tamtego okresu takich jak zamach na Abrahama Lincolna, oraz narodziny Ku Klux Klanu.
Film został nakręcony na podstawie powieści Thomasa Dixona "The Clansman"

Ostatni ruch amatorski film wojenny
amatorski Szeregowiec Ryan


Człowiek może okazać się godnym...
jeśli ktoś narysuje historię jego czynów,
wtedy, może go zapamiętają

Offline

 

Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
calivita